Buying groceries to feed your family can take a huge chunk of your budget. There are ways to ease that burden. Stacking coupons on top of sales at stores will help you stretch your budget. This is a list of the groceries I’m buying this week. For a look at the other deals available, click here or here. Remember, Wal-Mart will price match many items.
Hy-Vee
Hy-Vee has a new Fuel Saver program that starts today. Click here to see the ad. Watch Cost Cutters Monday on FOX 4 News at 5:00 p.m. to learn more about this program, and other ways to save on gas.
- Boneless Top Loin Chops, 10/$10 — Buying 10 (Get a $0.10 gas discount)
- Hy-Vee Sandwich Bread, $1.50 — Buying 1 (Get a $0.02 gas discount)
- Minute Maid Orange Juice, $2.99 — Buying 1 (Get a $0.02 gas discount)
- Hy-Vee Pretzels, 2/$3.00 — Buying 2 (Get a $0.04 gas discount)
- Two topping pizza, $6.99 — Buying 1 (Get a $0.10 gas discount)
- Free Coke 2 Liter when you buy 4/$5 with in-ad coupon — Buying 5
- Tones Seasonings, $0.75 (Use $1/2 from 11/11 RP) Final Price $0.25 each — Buying 4
- Argo Corn Starch, $1.28 (Use $0.30/1 from 9/30 RP) Final Price $0.88 — Buying 2
- C&H Sugar, 4 lb — $1.58 (Use $0.50/1 from 11/04 RP OR $1/2 printable) Final Price $1.08 (Limit 2) Buying 2
- Hy-Vee All Purpose Flour, 5 lb, $0.98 — Limit 2 — Buying 2
- Keebler Ready Pie Crust, $1.69 (Use $0.50/1 printable) Final Price $1.19 — Buying 2
- Contadina Tomato Paste or Sauce, 2/$1 (Use $1/4 from 9/16 RP) Final Price 4/$1 — Buying 8
- Birds Eye Vegetables, $0.88 — Buying 6
Price Chopper
Don’t forget Price Chopper has it’s own Fuel Plus Program. You will receive $0.05 off gas for every $50 you spend, plus look for additional savings when you buy certain products.
- Cuties Clementines 5-lb. Box, $4.99 (Use $0.50/1) (SS 12/02) Final Price $4.49, Buying 1
- Lay’s Potato Chips, $1.99 — Buying 4
- Best Choice Canned Vegetables, 3/$1 — Buying 12
4 Day Sale 12/6-12/9
- Best Choice Cream Cheese, $0.69 each, Buying 4
- Best Choice Powdered or Brown Sugar, $1.19 — Buying 1 of each
- Blue Bonnet Quarters, $0.69 — Buying 2
- Carnation Evaporated Milk, $1.25 (Use $1/2 when you buy 2 Libby’s Pure Pumpkin 15oz cans) Final Price 2/$0.75 plus the price of pumpkin
FINAL TOTAL — $62.98 (Plus tax and the price of canned pumpkin at Price Chopper) Plus $0.28 off 20 gallons of gas at Hy-Vee